fbpx

Zasady prawidłowego wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

Jak prawidłowo wystawić zlecenie na zaopatrzenie medyczne?

Praca lekarza rodzinnego, to nie tylko diagnostyka i leczenie pacjentów, ale także wypełnianie wielu wniosków i zaświadczeń. Prędzej czy później każdy spotka się z prośbą o wystawienie zlecenia na zaopatrzenie medyczne.   

Regulacje prawne oraz lista wyrobów medycznych. 

Sporządzanie wniosków na zaopatrzenia medyczne reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Obecnie obowiązuje obwieszczenie z dnia 22 marca 2023 roku, jednak warto na bieżąco sprawdzać aktualność dokumentu. W akcie prawnym jest dokładnie wyszczególnione jakie choroby uprawniają do uzyskania refundacji oraz jaki lekarz specjalista może wystawić wniosek. Ze względu na mnogość informacji zawartych w obwieszczeniu, przydatne będzie wyszukiwanie danego wyrobu medycznego poprzez użycie skrótu klawiszowego ctrl + f lub cmd + f. Warto tutaj wspomnieć, że wśród osób uprawnionych do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie, widnieje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z ustawą nie jest nim każdy lekarz pracujący w przychodni, lecz osoba w tracie specjalizacji z medycyny rodzinnej i po ukończeniu jej. Lekarzem POZ są także pediatrzy oraz interniści, którzy realizują świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31.12.2024 r. Jednak na nich będzie spoczywał obowiązek odbycia kursu z medycyny rodzinnej (obowiązek wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.).  

Wypełnianie wniosku na zaopatrzenie medyczne przez lekarza. 

Samo uzupełnianie wniosku jest intuicyjne i nie powinno sprawiać większego problemu. Można go wypełnić poprzez aplikację gabinetową, a jeżeli przychodnia nie ma programu z taką funkcjonalnością, to należy zalogować się do strony Elektronicznej Weryfikacji i Potwierdzania Zlecenia.   

We wniosku trzeba uzupełnić jednostkę chorobową uprawniającą do świadczenia, ilość wyrobów medycznych oraz okres na jaki wystawione jest zlecenie, który w przypadku artykułów przysługujących co miesiąc, nie może przekraczać dwunastu miesięcy.   

Warto tutaj dodać, że od stycznia 2023 roku nie określa się już ilości sprzętu stomijnego przysługującego na miesiąc, a wystawia się zlecenie ryczałtu. Najprościej mówiąc, w miejsce ilości worków stomijnych należy wpisać cyfrę jeden, która oznacza całość ryczałtu. Jego wartość zależy od rodzaju stomii (450 zł dla ileostomii i kolostomii oraz 530 zł dla urostomii). W przypadku pacjenta z uprawnieniami dodatkowymi, np. ze znacznym stopniem niepełnosprawności (kod 47ZN), można wypisać wielokrotność ryczałtu np. 1,1 lub 1,2 lub 1,3 itd. z dokładnością do 1 miejsca po przecinku. System wtedy automatycznie wyliczy jaką kwotę refundacji pacjent otrzyma. W przypadku pierwszorazowego wystawienia zlecenia po wyłonieniu stomii, choremu przysługuje podwójny limit na wyroby stomijne.   

Po wypełnieniu wniosku następuje automatyczna weryfikacja. Przy pozytywnej ocenie pacjent otrzymuje numer zlecenia, który uprawnia do jego realizacji. Analogicznie jak przy e-recepcie i e-skierowaniu.  

Wyjątki. 

Podczas wystawiania zleceń, warto być świadomym kilku wyjątków. Limitu czasowego oraz ilościowego nie stosuje się u:  

  • dzieci posiadających zaświadczenie w ramach programu „Za życiem” (kod 47DN). Są to dzieci z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą, zagrażającą ich życiu,  
  • dzieci do 16 roku życia z niepełnosprawnością i koniecznością stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego rehabilitacji, leczenia oraz uczenia (kod 47ZDN),  
  • osób powyżej 16 roku życia, posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (kod 47ZN).   

Dla tych szczególnych grup pacjentów, we wniosku należy uzupełnić:

  • rodzaj dokumentu,
  • datę wystawienia (tylko dla zaświadczenia w ramach programu „Za życiem”),
  • datę ważności.

Wystawiając zlecenie dla tych szczególnych grup, musimy pamiętać, że określając zwiększony limit na wyroby medyczne, kierujemy się aktualnym stanem zdrowia pacjenta. Ponadto, tak jak pozostali, także oni, muszą mieć rozpoznaną jednostkę chorobową, uprawniającą do świadczenia.

Bezpłatne zaopatrzenie medyczne.

Bezpłatne zaopatrzenie medyczne do wysokości limitu przysługuje:

  • inwalidom wojennym,
  • inwalidom wojskowym,
  • osobom represjonowanym,
  • cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • weteranom poszkodowanym w misjach poza granicami Polski.

Lekarz nie określa stopnia refundacji we wniosku, a jedynie zaznacza w nim dodatkowe uprawnienia. Na pacjentach spoczywa obowiązek przedstawienia stosownych dokumentów, potwierdzających ich posiadanie. Mogą nimi być, np. książeczka inwalidy wojennego, legitymacja osoby represjonowanej itd.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.21.1.76.
  2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000823
  3. https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-zmian-w-wykazie-wyrobow-medycznych-na-zlecenie?fbclid=IwAR2Vp9S4Xs_Op0enO737eUq_ADC7GhbnnWD4OAG7r-5Y9sslINQ0MbS3K_I
  4. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000932/T/D20180932L.pdf
  5. https://www.nfz-gdansk.pl/uploads/files/Dokumenty_potwierdzajace_szczegolne_uprawnienia_do_korzystania_ze_swiadczen.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *