Izba Lekarska to samorząd lekarski reprezentujący i zrzeszający lekarzy. Jej zadaniem jest nadzór nad zgodnym z Kodeksem Etyki Lekarskiej wykonywaniem zawodu lekarza, a także szeroko pojęte wspieranie naszej grupy zawodowej. Wyróżnia się Naczelną Izbę Lekarską oraz okręgowe izby lekarskie, działające na terenie konkretnych województw.
Każdy z nas zostaje członkiem właściwej izby po ukończeniu studiów, ale czy na pewno wiemy, co nam oferują, a czego od nas wymagają? W poniższym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.
Obowiązkiem każdego lekarza jest ciągłe kształcenie się. Z tego powodu izby lekarskie dają nam szeroki wachlarz możliwości doskonalenia zawodowego. Mam na myśli konferencje, zjazdy, szkolenia i inne formy rozwoju. Wydarzenia te są bardzo edukujące i, co więcej, pozwalają poznać lekarzy z całego kraju i świata, wymienić się z nimi doświadczeniami oraz wiedzą. Niektóre izby dają również możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wybranego wydarzenia naukowego – pod warunkiem regularnego opłacania składek członkowskich.
Ponadto, Naczelna Rada Lekarska jest wydawcą bezpłatnej dla członków izb „Gazety Lekarskiej”. Dotychczasowe wydania dostępne są w formie online tutaj. Z kolei na stronie internetowej gazety (link) możemy znaleźć liczne artykuły o bieżących wydarzeniach, postępach w medycynie, a także o zagadnieniach prawnych dot. środowiska lekarskiego.
Izby dbają także o dobre imię naszego zawodu. Właśnie z tego powodu od 2010 roku utworzone zostało Biuro Praw Lekarza, którego głównym zadaniem jest występowanie w obronie godności zawodu lekarza.
Innym proponowanym udogodnieniem są darmowe porady prawne. Każda izba na swojej stronie internetowej zamieszcza godziny dyżurów prawników, z którymi można odbyć rozmowę telefoniczną bądź też spotkać osobiście. Najczęściej poruszane są kwestie prawa pracy, uprawnień i obowiązków, ubezpieczeń społecznych, spraw rodzinnych i spadkowych.
Naczelna Izba Lekarska powołała również „Fundację Lekarze Lekarzom”. Jej celem jest pomoc finansowa m.in. dla lekarzy w ciężkiej sytuacji materialnej, owdowiałym małżonkom lekarzy, rencistom, emerytom.
Na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej możemy również znaleźć informacje dotyczące działalności międzynarodowej – wykaz przeróżnych organizacji działających na terenie całego świata, z którymi polscy lekarze mogą podjąć współpracę.
Oprócz rozwoju naukowego oraz pomocy, izby dbają także o promowanie kultury sportowej. Umożliwiają nam oraz naszym najbliższym, rodzinom dołączenie do programów sportowych takich jak „MultiSport” w preferencyjnej cenie. Na stronach widnieje ponadto harmonogram wydarzeń sportowych, w których każdy z nas może wziąć udział.
Jeżeli chodzi o wymagania izb, to jest ich znacznie mniej, niż wyżej wymienionych udogodnień. Głównym obowiązkiem członka jest regularne opłacanie składek w kwotach określonych przez daną izbę lekarską oraz przestrzeganie zasad Kodeksu Etyki Lekarskiej.