fbpx

Narzędzia lekarskie niezbędne do pracy w POZ/NiŚPL – lista i dodatkowe sugestie

Obraz przedstawiający wpis blogowy: Niezbędne narzędzia w pracy lekarza POZ

Praca z odpowiednimi narzędziami – klucz do skutecznej opieki. 

Cytując reklamę jednego z banków: „Praca bez odpowiednich narzędzi jest bez sensu”.  

Również w naszym zawodzie to twierdzenie będzie poprawne. Przykładowo, bez odpowiedniego zabezpieczenia narażamy siebie i osoby ze swojego otoczenia na choroby zakaźne. Pozbawieni odpowiedniego sprzętu medycznego i dostępnych pomiarów parametrów krytycznych pacjenta możemy postawić mylną diagnozę i opóźnić wdrożenie prawidłowego postępowania. Brak badania otoskopowego czasem zmusza nas do leczenia na ślepo albo do bezsensownego angażowania innych.  

Lista narzędzi lekarskich z rozporządzenia: podstawowe wyposażenie gabinetu POZ/NiŚPL.

Listę narzędzi niezbędnych do funkcjonowania w gabinecie POZ/NiŚPL określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Dowiadujemy się z niego, że podejmując pracę w POZ/NiŚPL powinniśmy mieć do dyspozycji sprzęt medyczny taki jak: ciśnieniomierz z kompletem mankietów, glukometr, otoskop, waga medyczna ze wzrostomierzem, termometr, podstawowe zestawy opatrunkowe i zestaw narzędzi chirurgicznych, podstawowy zestaw narzędzi do udzielania pierwszej pomocy, zestaw antywstrząsowy oraz zestaw środków do ochrony indywidualnej.  

Takie narządzie faktycznie są do naszej dyspozycji. W przychodni na pewno dostępne są wszystkie elementy wymienione w rozporządzeniu. Czasem warto jednak zadbać o komfort swojej pracy i samodzielnie zaopatrzyć się w kilka rzeczy.  

Dodatkowe narzędzia lekarskie dla większego komfortu pracy.

Według mnie warto zorganizować sobie trochę sprzętu we własnym zakresie:  

1. Pulsoksymetr – nie jest wymieniony w rozporządzeniu, a dostarcza szybkiej informacji na temat istotnego parametru.

2. Otoskop z zestawem wzierników – teoretycznie zapewniony przez pracodawcę. Praktycznie, żeby uniknąć niezręcznych sytuacji, gdy zabraknie wzierników albo żarówka nie świeci, warto mieć swój awaryjny.

3. Latarkę – nie jest uwzględniona w rozporządzeniu.  

4. Młotek neurologiczny – niewymieniony w rozporządzeniu.

5. Termometr – w rozporządzeniu w kontekście POZ wymieniony jako obowiązkowy element wyposażenia gabinetu pielęgniarki. W praktyce, dzięki pandemii COVID-19, jest już w większości gabinetów lekarskich. Nie jest to jednak reguła, a jego brak wpływa niekorzystnie na organizację pracy. 

6. Miarka krawiecka – np. do oceny asymetrii obrzęków.

7. Środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, przyłbice) – nie są już tak istotne jak jeszcze niedawno, ale te zapewniane przez pracodawcę mogą nie być najlepszej jakości.   

Dostosowanie narzędzi i organizacja pracy.

Oczywiście, lista ma charakter subiektywny i sformułowałem ją wyłącznie na podstawie moich doświadczeń. Może okaże się dla Ciebie pomocna. Niezależnie od tego wiadomo, że organizacja pracy, zakres badania, kompetencji czy informacji zawieranych w prowadzonej dokumentacji są kwestią indywidualną. Po kilku tygodniach pracy na pewno samodzielnie będziesz w stanie określić, jakich narzędzi Ci brakuje i dodasz do listy własne sugestie. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *