fbpx

Czy spółka z o.o. może być dla lekarza oszczędnością? 

Obrazek przedstawiający wpis blogowy: Czy spółka z o. o. może być dla lekarze oszczędnością?

Lekarz, jak każdy inny profesjonalista, szuka najkorzystniejszych rozwiązań do prowadzenia swojej praktyki. Opcją często rozważaną jest otwarcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółki z o.o. Przeprowadźmy analizę, aby dowiedzieć się, czy taki ruch faktycznie przynosi oszczędności. 

Pierwszym krokiem jest zrozumienie istoty spółki z o.o. To forma prawna działalności gospodarczej, która pozwala na ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania firmy do kapitału, który został w niej zainwestowany. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala na dokonywanie odpisów kosztów, które często nie są dostępne dla osób prowadzących indywidualną praktykę lekarską. Na przykład, spółka z o.o. może odliczyć pełne koszty związane z wynajmem biura, zakupem sprzętu, usługami zewnętrznymi, jak również wynagrodzeniami pracowników. Z tego względu opłacalność zakładania spółki będzie zależna od kosztów jakie generujemy. Poglądowy kalkulator różnic w dochodzie netto może pomóc przeliczyć nasz dochód. W przypadku lekarzy prowadzących indywidualną praktykę, możliwości odliczeń są często ograniczone. 
 
Kiedy odnosimy się do spółki w kontekście jej zobowiązań podatkowych, mówimy o spółce z o.o., spółce komandytowej czy spółce komandytowo-akcyjnej, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Dochód tych spółek, który podlega opodatkowaniu, stanowi sumę dochodu z zysków kapitałowych oraz dochodu z innych źródeł przychodów. Dla każdego z tych źródeł dochód jest wyliczany odrębnie jako różnica między przychodami i kosztami z danego źródła. 

Co ciekawe, spółka jako podatnik CIT płaci podatek dochodowy według stawki 19% podstawy opodatkowania. Istnieje również możliwość opłacenia podatku według stawki 9% podstawy opodatkowania od przychodów innych niż z zysków kapitałowych. Ta opcja jest dostępna, gdy limit rocznych przychodów nie przekracza kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Ta preferencyjna stawka dostępna jest również w pierwszym roku podatkowym dla spółek, które rozpoczynają swoją działalność. 

Warto jednak zauważyć, że podatnik, który został utworzony na skutek przekształcenia lub podziału, może skorzystać z preferencyjnej stawki dopiero po upływie dwóch lat podatkowych. To ograniczenie nie dotyczy przekształcenia spółki będącej podatnikiem CIT w innego typu spółkę będącą podatnikiem tego podatku, na przykład przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o. 

Co do zasady, dochody uzyskiwane przez spółkę z o.o. podlegają opodatkowaniu na poziomie spółki oraz na poziomie wspólników. Żaden ze wspólników nie jest zatem opodatkowany na bieżąco z tytułu prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Dopiero wypłata na rzecz wspólnika udziału w zysku powoduje powstanie dochodu do opodatkowania u wspólnika. Kluczowa jest zatem wypłata dywidendy ze spółki. 

W przypadku wspólnika będącego podatnikiem PIT, w momencie wypłaty dywidendy, wspólnik rozpoznaje przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który podlega opodatkowaniu. Wszystko to pokazuje, jak ważne jest dokładne zrozumienie i planowanie finansowe, aby w pełni wykorzystać zalety wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej jako spółka z o.o.  

W kontekście kosztów należy pamiętać też o wyższych kosztach księgowych i dodatkowych ze względu na koszty prawne. Samo zakładanie sp. z o. o. nie będzie kosztować nas więcej niż JDG, ponieważ kapitał zakładowy, który jest wymagany, może być jedynie umowny. Powinniśmy jednak go posiadać, ponieważ jest zabezpieczeniem finansowym. 

Drugim istotnym czynnikiem jest podatek dochodowy. Lekarz prowadzący działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku dochodowego według skali podatkowej lub ryczałtu, zależnie od wybranej formy opodatkowania. W przypadku spółki z o.o., podatek dochodowy (CIT) wynosi 19% (istnieje możliwość 9% CIT na zasadach preferencyjnych w przypadku, kiedy nasz dochód nie przekracza 9 654 000 zł jak wcześniej wspomnieliśmy). Może to oznaczać oszczędności, jeżeli lekarz zarabia więcej niż wynosi próg podatkowy dla najwyższej stawki PIT. 

Podczas rozważania formy spółki z o.o., należy wziąć pod uwagę perspektywę dywersyfikacji ryzyka poprzez zakładanie spółek celowych oraz wydzielenie takich spółek z funkcjonującego już podmiotu leczniczego. Taka struktura pozwala na wyodrębnienie poszczególnych obszarów działalności, co może przynieść dodatkowe korzyści w przypadku ewentualnych problemów finansowych czy prawnych. 

Zasada ograniczonej odpowiedzialności, na której opiera się spółka z o.o., oznacza, że wierzyciele mogą prowadzić egzekucję jedynie z majątku spółki, nie zaś z majątku jej wspólników. Jest to ważne zabezpieczenie, które pozwala na ochronę osobistego majątku przed ewentualnymi problemami finansowymi spółki. 

Jednakże, choć spółka z o.o. daje swoim wspólnikom ochronę majątkową, w przypadku członków zarządu odpowiedzialność może być większa. Jeśli nie zgłoszą oni wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego w odpowiednim czasie, mogą ponieść odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w tym za jej zobowiązania podatkowe oraz składki na ubezpieczenia społeczne. 

Na szczęście, odpowiednie wewnętrzne regulacje, procedury oraz zasady prowadzenia spraw na różnych poziomach zarządzania mogą znacznie zmniejszyć poziom ryzyka ponoszonego przez członków zarządu. To podkreśla znaczenie posiadania przez spółkę właściwej dokumentacji określającej ład korporacyjny oraz poprawnie sformułowanych umów stanowiących podstawę współpracy z osobami zarządzającymi. 

Dodatkowym aspektem, który warto rozważyć, jest zabezpieczenie członków zarządu poprzez odpowiednie polisy ubezpieczeniowe, mogące stanowić dodatkową ochronę w przypadku roszczeń z tytułu niewłaściwego zarządzania spółką. 

Podsumowując, spółka z o.o. może przynieść lekarzowi wiele korzyści, w tym oszczędności finansowe i ochronę majątku. Należy jednak dobrze zrozumieć zasady jej działania i odpowiednio zabezpieczyć siebie oraz spółkę przed ewentualnym ryzykiem. Wszystko to wymaga dokładnej analizy i odpowiedniego doradztwa prawno-podatkowego. Każdy przypadek jest inny i to, co jest korzystne dla jednej osoby, niekoniecznie musi być takie dla innej. Z tego względu niezwykle ważne jest dokładne rozważenie wszystkich opcji przed podjęciem decyzji. 


2 odpowiedzi na “Czy spółka z o.o. może być dla lekarza oszczędnością? ”

  1. Czy lekarz będący współwłaścicielem Sp. z o.o. która jest podmiotem leczniczym musi zatrudnić się w tej spółce (umowa o pracę, zlecenie lub B2B) aby móc w ramach podmiotu leczniczego przyjmować pacjentów??

    • Spółka z o.o. to odrębny podmiot prawny, aby wspólnicy mogli w niej pracować należy ich zatrudnić (umowa o pracę, zlecenie lub B2B). Przy formułowaniu umowy spółki istnieje możliwość zawarcia zapisu o świadczeniach niepieniężnych wspólnika na rzecz spółki, taka forma pracy nie będzie wymagała zatrudnienia.
      Powyższy komentarz nie jest poradą prawną celem pogłębienia wiedzy w tym temacie zachęcamy do konsultacji z radcą prawnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *