fbpx

Izby lekarskie w Polsce – zadania, rodzaje i korzyści z członkostwa

Obraz wpisu blogowego Izby lekarskie

Co dla lekarza oznacza izba lekarska?

Jednym z kluczowych wymagań dla praktykujących w Polsce lekarzy jest członkostwo w izbie lekarskiej, właściwej dla miejsca zamieszkania, bądź wykonywania pracy. Każdy z nas zapisywał się do takowej zaraz po zakończeniu studiów. To od niej odbieraliśmy papierowe prawo wykonywania zawodu (PWZ). Rozpoczęcie stażu oznaczało również comiesięczną składkę na jej funkcjonowanie i otrzymywanie w zamian czasopism traktujących o problemach środowiska medycznego. W tym artykule dowiesz się, co dokładnie izby lekarskie w Polsce oferują i jakie są ich zadania. 

Rodzaje izb lekarskich w Polsce. 

Wyróżniamy Okręgowe Izby Lekarskie (OIL), Wojskową Izbę Lekarską i Naczelną Izbę Lekarską (NIL). Zakres działalności izb reguluje Ustawa o Izbach Lekarskich z 2 grudnia 2009 roku, są one jednostkami organizacyjnymi samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Zadania samorządu są określone w art. 5. ww. Ustawy. 

Kluczowe zadania izb lekarskich: 

  • etyka i standardy zawodowe – dbałość o przestrzeganie zasad etyki lekarskiej i sumienne wykonywanie zawodu lekarza, 
  • odpowiedzialność zawodowa – prowadzenie postępowania w zakresie odpowiedzialności zawodowej lekarzy, 
  • sporządzanie Centralnego Rejestru Lekarzy – spis ten prowadzony jest przez Naczelną Izbę Lekarską na podstawie danych przekazywanych przez wszystkie Okręgowe Izby Lekarskie w cyklu miesięcznym, 
  • doskonalenie zawodowe – udział w doskonaleniu zawodowym lekarzy, 
  • wsparcie finansowe i instytucje samopomocowe – różne formy dofinansowania i wsparcia, 
  • integracja środowiska lekarskiego – organizacja wydarzeń i aktywności integracyjnych, 
  • polityka zdrowotna – zajmowanie stanowiska w sprawach zdrowotności społeczeństwa, polityki czy organizacji ochrony zdrowia, 
  • i inne. 

Dodatkowe korzyści z członkostwa. 

Wiele Izb oferuje darmowe porady prawne dla lekarzy, organizuje szkolenia, kursy czy konferencje mające podnieść nasze kwalifikacje zawodowe. Zapewnia różne formy dofinansowania, np. z tytułu urodzenia dziecka, szczepienia, rehabilitacji czy bon edukacyjny. Umożliwia dołączenie do programów sportowych jak MultiSport w preferencyjnej cenie.  

Jak dowiedzieć się więcej? 

Jeżeli jesteś zainteresowany, co Twoja izba lekarska może Ci zaoferować, odwiedź jej oficjalną stronę internetową. 

Obowiązki członków izby lekarskiej. 

Jako członkowie mamy dwa główne obowiązki wynikające z przynależności do izby. Pierwszym jest regularne opłacanie składek. Drugim przestrzeganie zasad etyki lekarskiej i dbałość o powagę zawodu. 

Krytyka i ograniczenia. 

Często możemy spotkać się z sarkastycznymi komentarzami dotyczącymi funkcjonowania izb i ich walki o lekarskie interesy. Niestety, aktualny porządek prawny powoduje, że realne możliwości dotyczące kształtowania systemu ochrony zdrowia, jak również środki nacisku na ustawodawcę, faktycznie są ograniczone. Nie zastąpią oddolnej mobilizacji. 

Podsumowanie. 

Reasumując, dobrze zorganizowana i zarządzana izba lekarska potrafi być miejscem, które stworzy Ci wiele okazji do rozwoju czy rozrywki. Może być miejscem, do którego chcesz regularnie wracać. Nie musi być tylko powodem Twojej frustracji związanej z koniecznością opłacania składek, a jeśli jest, może warto mocniej zaangażować się w jej działanie i pomóc stworzyć bardziej przyjazne miejsce? 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *