fbpx

Specjalizacja zaraz po stażu?

Grafika – Specjalizacja zaraz po stażu

Czy musisz rozpocząć szkolenie specjalizacyjne tuż po stażu podyplomowym?

Coraz popularniejszym wyborem ścieżki zawodowej wśród młodych lekarzy jest odroczenie udziału w rekrutacji na specjalizację. Taka decyzja umożliwia zdobycie pewnego doświadczenia zawodowego, np. jako lekarz pierwszego kontaktu w POZ. Po ukończeniu stażu młodzi medycy mogą rozwijać swoje umiejętności także w innych miejscach pracy, np. w centrach krwiodawstwa, podczas pracy dyżurowej czy uczestnicząc w badaniach klinicznych. Z roku na rok obserwuje się coraz większą ilość ogłoszeń kolegów poszukujących tego rodzaju zatrudnienia bezpośrednio po ukończeniu stażu podyplomowego.  

Dlaczego tak jest? Czy taka droga kariery ma sens? Czy zawsze należy iść na specjalizację jak najszybciej? 

Za odpowiedź posłuży najbezpieczniejsze zdanie w medycynie: „To zależy”. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale chyba najbardziej istotne jest to jaki masz medyczny pomysł na siebie i co jest dla Ciebie najważniejsze? 

Niezależnie od odpowiedzi musisz mieć świadomość kilku rzeczy. 

  1. Nie decydując się na specjalizację od razu, patrząc krótkowzrocznie, najprawdopodobniej zarobisz więcej. Odroczenie szkolenia jest więc konkretnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących większej gotówki, w krótszym czasie, np. na wkład własny do kredytu. 
  1. W zależności od tego, jaki charakter pracy wybierzesz, możesz również nabywać kompetencje, które zaprocentują w Twojej przyszłej działalności zawodowej. Za szczególnie wartościowe należy uznać zdobycie doświadczenia w samodzielnej pracy w POZ czy pomocy doraźnej. Z pewnością ułatwi Ci to dyżurowanie i zapozna z najczęściej przyjmowanymi przez pacjentów lekami. Pozwoli również uniknąć niepotrzebnych próśb o konsultacje i usprawni Twoją współpracę z innymi lekarzami. 

Jeśli jednak z różnych względów zależy Ci na czasie albo w rekrutacji udało się Tobie dostać na wymarzoną specjalizację, warto rozpocząć szkolenie od razu. Pamiętaj tylko, żeby zadbać o pewne sprawy wcześniej.

  1. Przed rekrutacją zrób dobre rozeznanie na temat miejsca, do którego się wybierasz. 

Niestety nadal jest wiele ośrodków szkoleniowych słynących z toksycznej atmosfery, mobbingu, łamania prawa pracy czy utrudniania faktycznego zdobywania kwalifikacji zawodowych. Poszukaj kontaktu do osób, które tam pracują lub pracowały. Dołącz do grup zrzeszających lekarzy w mediach społecznościowych. Zapytaj o realia pracy.  

  1. Idąc na specjalizację, wiążesz się z wybranym miejscem na 4-6 lat. Oczywiście, zawsze można przenieść się gdzie indziej po roku, ale ile zdrowia można stracić przez taki rok, wiedzą tylko osoby, które tego doświadczyły. Połącz to z rezydencką pensją, która jest jaka jest i z faktem, że będziesz tym najmłodszym, ostatnim w kolejce do rezerwacji terminów w planie urlopowym czy grafiku dyżurowym. 
  1. Z tego samego powodu – zastanów się, czy na pewno warto podejmować specjalizację, co do której nie masz przekonania. Jeżeli nie udało Ci się dostać na specjalizację, która marzyła się Tobie przez całe studia – nie podejmuj „specki pocieszenia”, wybranej tylko po to, żeby na coś się dostać. 

Podsumowując:

na specjalizację idź świadomie. Wybierz taką, która jest spełnieniem Twoich medycznych marzeń albo umożliwi Ci realizację lekarskiego planu rozwoju. Ponadto ważne, żeby wytypowana specjalizacja była dla Ciebie warta włożonego wysiłku i poświęconego na nią czasu. Miej świadomość tego, że szkolenie specjalizacyjne często potrafi być najgorszą rzeczą, która spotka Cię na ścieżce zawodowej kariery. Oczywiście to nie reguła, ale tak bywa. 

Jeżeli spełniasz wszystkie te warunki, korzystne jest jak najszybsze rozpoczęcie specjalizacji. 

Jeżeli nie – może warto poczekać do kolejnej rekrutacji? 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *