fbpx

Rodzaje form zatrudnienia lekarza POZ

Grafika – Rodzaje form zatrudnienia

Po zakończeniu stażu, na początku kariery zawodowej w POZ lub NiŚPL, kluczowe jest zdobycie wiedzy na temat różnych opcji zatrudnienia. Wybranie odpowiedniej formy może przynieść wiele korzyści, także finansowych. Zapraszamy do zapoznania się z trzema popularnymi rodzajami umów, które warto rozważyć w kontekście pracy w ochronie zdrowia. 

Umowa o pracę – stabilność i mniejsza odpowiedzialność.

Umowa o pracę to klasyczna forma zatrudnienia, z którą miałeś już do czynienia podczas stażu. Daje ona poczucie bezpieczeństwa i jest ściśle regulowana przez kodeks pracy, który warto w całości przeczytać. Charakteryzuje się ona niższą odpowiedzialnością cywilną, wynoszącą maksymalnie trzykrotność naszego wynagrodzenia w dniu wyrządzenia szkody. Niestety, obciążona jest również największymi składkami. Pracodawca pokrywa koszty związane z różnymi opłatami i podatkami co oznacza, że kwota netto, którą otrzymasz na konto, będzie znacznie niższa, niż wartość brutto na umowie. Oczywiście istnieje możliwość wynegocjowania stawki netto i uwzględnienia jej w umowie. Przykładowo: Chcąc otrzymać 10 000 zł na rękę, kwota przed opłatami i podatkiem musi wynosić 14 185,48 zł. Jednakże realny koszt poniesiony przez pracodawcę wyniesie aż 17 090,67 zł! Umowa o pracę wpływa korzystnie na zdolność kredytową, co może być istotne w przypadku planowania większych wydatków, jak zakup mieszkania czy domu. Ten rodzaj umowy szczególnie polecany jest osobom planującym założenie rodziny, obawiającym się odpowiedzialności cywilnej, czy też narażonym na duże ryzyko zwolnień chorobowych. W zależności od stażu pracy w ramach urlopu otrzymamy 20 lub 26 dni. Większa liczba przysługujących płatnych dni wypoczynkowych dotyczy 10 letniego stażu pracy, jednak warto pamiętać, że ukończone studia są równowartością 8 przepracowanych lat. Biorąc pod uwagę konieczność zrealizowania stażu podyplomowego, który trwa 13 miesięcy, brakuje nam tylko 11 miesięcy do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pamiętajmy, że ilość przysługujących nam dni wolnych dotyczy wyłącznie zatrudnienia na umowie o pracę. Dodatkowo w przypadku zwolnienia chorobowego otrzymujemy 80% wartości pierwotnego wynagrodzenia.


Przydatne linki dotyczące urlopów i zwolnienia: 
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00135 
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00134 
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00137 

Kontrakt B2B – wyższe zarobki i elastyczność.

Business-to-business to rozliczenie pomiędzy przedsiębiorcami na własnej działalności, zazwyczaj w formie kontraktu, zakładającego wynagrodzenie za dopełnienie obowiązków jak, np. konkretna kwota od pacjenta lub roboczogodziny.

Kontrakt B2B, czyli umowa cywilnoprawna będąca formą zatrudnienia, która wiąże się z koniecznością założenia własnej działalności gospodarczej. Oferuje jednak większe wynagrodzenie i niższe składki w porównaniu z umową o pracę. W przypadku takiego kontraktu sam odpowiadasz za opłacanie składek ZUS, podatków i ubezpieczenia OC. Masz również możliwość wyboru jednej z dostępnych form opodatkowania, co może przyczynić się do jeszcze lepszego zarobku. Pracując na kontrakcie B2B, Twój dochód będzie zależał od ilości przepracowanych godzin. Ponadto, za ewentualne błędy medyczne odpowiadasz swoim majątkiem, dlatego tak ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia OC. Ten rodzaj umowy jest rekomendowany dla osób nieprzystępujących do specjalizacji i planujących pełnoetatową pracę w POZ/NiŚPL. Nie chroni nas tutaj również kodeks pracy, co może oznaczać brak urlopu, zwolnienia chorobowego, a także większą odpowiedzialność. Sposób rozwiązania tych problematycznych kwestii może zostać zawarty w umowie, na dogodnych dla nas warunkach. 

Ważna uwaga: w przypadku wysokich zarobków, tj. przekraczających pierwszy 12% próg podatkowy, warto rozważyć przysługującą lekarzom ryczałtową formę rozliczenia, która wynosi 14%. Jeżeli nie skorzystamy z opcji ryczałtu, od kwoty powyżej pierwszego progu podatkowego zapłacimy 32% podatek. Bardziej szczegółowych informacji podatkowych szukaj w tym artykule.

Umowa zlecenie – doskonała opcja dla dodatkowej pracy.

Umowa zlecenie stanowi najbardziej opłacalną finansowo formę zatrudnienia dla osób, które pracują już na podstawie umowy o pracę (np. podczas specjalizacji) i chcą dodatkowo pracować w POZ/NiŚPL w niewielkim wymiarze godzinowym. Koszty związane z takim rodzajem zatrudnienia są stosunkowo niskie, gdyż pracodawca odprowadza jedynie składkę zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa zlecenie stanowi jedyne źródło dochodu, wtedy konieczne jest również opłacenie składki ZUS. Należy jednak pamiętać, że umowa zlecenie nie pozwala na zmianę formy opodatkowania, ani na generowanie dodatkowych kosztów. Co więcej, nie przewiduje ona płatnego urlopu wypoczynkowego, zwolnienia chorobowego, ochrony kobiet w ciąży, płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W przypadku umowy zlecenia za wszelkie błędy odpowiada zleceniobiorca, co oznacza konieczność wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia OC. 

Podsumowując:

wybierając odpowiednią formę zatrudnienia, warto wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i cele. Umowa o pracę jest rekomendowana dla osób poszukujących stabilności, planujących założenie rodziny, obawiających się odpowiedzialności cywilnej, czy też narażonym na duże ryzyko zwolnień chorobowych. Kontrakt B2B świetnie sprawdzi się dla osób nieprzystępujących do specjalizacji i planujących pełnoetatową pracę w POZ/NiŚPL, podczas gdy umowa zlecenie jest idealna dla osób zatrudnionych na umowie o pracę i chcących dodatkowo pracować w POZ/NiŚPL w niewielkim wymiarze godzinowym. 

Do obliczania zarobków przy poszczególnych formach zatrudnienia polecamy strony: https://ladnepodatki.pl/ oraz https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen z zaznaczeniem, że pierwsza opcja przedstawia dużo dokładniejsze wyliczenia. Warto również prowadzić rozmowy z potencjalnym pracodawcą, negocjować warunki zatrudnienia oraz być otwartym na zmiany, które mogą przynieść korzyści w przyszłości. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *