Do przychodni, w której pracujesz, zadzwonił pacjent z prośbą o dostarczenie mu kopii dokumentacji medycznej pocztą na adres zamieszkania. Placówka jest oddalona od jego miejsca zamieszkania zaledwie o kilka kilometrów, ale mężczyzna porusza się z pomocą kul, z powodu niedawnego urazu kończyny dolnej. Czy możesz odmówić pacjentowi wysłania dokumentacji medycznej na żądanie?
Wyrok sądu
15 maja 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie udostępniania pacjentom dokumentacji medycznej. Sąd odrzucił skargę złożoną przez podmiot leczniczy i poparł stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), uznając, że pacjent ma prawo zażądać wysłania kopii swojej dokumentacji medycznej na adres zamieszkania.
Jak relacjonuje RPP sprawa dotyczyła placówki medycznej, która odmawiała wysyłania dokumentacji medycznej pocztą pacjentom, nawet jeśli z obiektywnych powodów nie mogli oni odebrać jej osobiście i nie mieli nikogo bliskiego, kogo mogliby do tego upoważnić.
Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
Rzecznik stwierdził, że odmowa wysyłania dokumentacji pocztą narusza zbiorowe prawa pacjentów do dostępu do dokumentacji medycznej. Uzasadniając swoje stanowisko, podkreślił, że:
„podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, w ramach realizacji prawa pacjenta do dokumentacji medycznej, ma obowiązek podjęcia takich działań organizacyjnych, które zapewnią faktyczną realizację tego prawa”.
W tym kontekście przywołał dwa orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 9 maja 2017 r. (sygn. akt II OSK 311/17) oraz 3 grudnia 2019 r. (sygn. akt II OSK 3022/19).
Sąd w pełni poparł stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, zaznaczając, że proces udostępniania dokumentacji medycznej powinien być dostosowany przede wszystkim do potrzeb pacjentów, a nie do wygody placówek medycznych.
Kto pokrywa koszty wysyłki dokumentacji medycznej pocztą?
Jak przypomina RPP, zgodnie z przepisami pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi jest bezpłatne. Za każde kolejne udostępnienie placówka medyczna może pobierać opłatę (obecnie 53 gr za stronę kopii dokumentacji medycznej).
Rzecznik zaznacza, że koszt wysyłki dokumentacji medycznej jest dodatkową opłatą, związaną z realizacją żądania pacjenta i dostarczeniem mu dokumentacji w dogodny dla niego sposób, dlatego może on być obciążony kosztami wysyłki dokumentacji medycznej, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze, czy kolejne udostępnienie.
Istotne jest jednak, że placówka medyczna nie może czerpać zysku z wysyłki dokumentacji – koszty obciążające pacjenta muszą odpowiadać rzeczywistym wydatkom poniesionym przez placówkę, zgodnie z cennikiem operatora pocztowego.
Źródło: