Rola administracyjna lekarza w POZ.
Jako lekarz w systemie ochrony zdrowia publicznego szybko przekonasz się, że w naszej praktyce medycznej niezwykle istotne są obowiązki administracyjne. Zakres zadań lekarskich wykracza daleko poza te ściśle diagnostyczne i terapeutyczne, a często potrafi przypominać bardziej pracę urzędnika niż specjalisty medycyny. Zwłaszcza w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), gdzie musimy weryfikować uprawnienia pacjenta do refundacji, wyliczać ilość przepisywanych i przyjmowanych medykamentów albo poświadczać różne medyczne stany.
Znaczenie wiedzy o uprawnieniach.
Z tego powodu kluczowe jest, aby posiadać dogłębną wiedzę na temat zakresu swoich uprawnień lekarskich. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i potencjalnych sankcji.
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r. precyzuje, że (art.2 ust.1): „Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje medyczne, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji pacjentów, udzielaniu porad medycznych, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich.”
Różnice w uprawnieniach lekarzy.
Wymienione czynności stanowią lwią część obowiązków lekarza pracującego w POZ, dlatego placówki medyczne tak chętnie zatrudniają lekarzy bez specjalizacji.
Nie oznacza to jednak, że możesz robić wszystko to co należy do obowiązków lekarza POZ. Lekarz po skończeniu stażu podyplomowego jest w przychodni POZ określany jako lekarz ubezpieczenia zdrowotnego pracujący pod nadzorem, przyjmujący w dniach i godzinach dostępności Lekarza POZ. Powyższa definicja jest zawarta w Rozporządzeniu MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Warto jednak zaznaczyć, że ani powyższy, ani żaden inny przepis, nie precyzuje czym wspomniany nadzór
jest. Tym samym możecie spotkać się w praktyce z sytuacją, że będziecie jedynymi lekarzami podczas Waszej zmiany w POZ, a „starszy lekarz” będzie nad wami pełnił nadzór np. telefoniczny. Jeżeli nie czujecie się na siłach (co w pierwszych miesiącach pracy jest absolutnie zrozumiałe) możecie zastrzec w umowie punkt, który będzie jednoznacznie określał że przyjmujecie w POZ tylko, gdy w tych samych godzinach jest obecny Lekarz POZ.
Definicję lekarza POZ określa Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej z 27.10.2017 r. art.6 ust. 1 i 2.
Wykorzystując matematyczną analogię dotyczącą kwadratów i prostokątów, każdy lekarz POZ jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego jest lekarzem POZ.
Ograniczenia dla lekarzy bez specjalizacji.
Przechodząc do rzeczy. Czego nie możesz robić pracując w POZ jako lekarz bez specjalizacji?
- Orzekać o stanie zdrowia umożliwiającym podjęcie nauki w oddziale i szkole sportowej oraz oddziale i szkole mistrzostwa sportowego.
- Orzekać o bardzo dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym podjęcie nauki w liceum prowadzonym przez Ministra Obrony Narodowej albo oddziale przygotowania wojskowego w publicznej szkole ponadpodstawowej.
- Zaświadczać o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole lub placówce artystycznej.
- Zaświadczać o stanie zdrowia umożliwiającym podjęcie nauki w przedszkolu/szkole lub oddziale przedszkolnym/szkolnym, placówce oświatowo-wychowawczej, do kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych lub odbycie kwalifikacyjnego kursu zawodowego.
- Orzekać o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym lub o zdolności do uprawiania danego sportu.
- Zaświadczać o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania funkcji ławnika.
- Zaświadczać o zdolności do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
- Zaświadczać, że stan zdrowia osoby, która udzieliła pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek w placówce pocztowej, uniemożliwia lub w znacznym stopniu utrudnia osobiste odebranie pisma w placówce pocztowej.
- Zaświadczać o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
- Orzekać o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, w przypadku których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne).
- Wystawiać kart DiLO. Może wystawić je lekarz bez specjalizacji, jeżeli udziela ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, świadczeń szpitalnych albo świadczeń w ramach programów zdrowotnych.
- Wystawiać zleceń na zaopatrzenie w refundowane wyroby medyczne. Zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozporządzenie określa, który lekarz może wystawić zlecenie na zaopatrzenie w dany wyrób. Przy tych najpopularniejszych, jak np. pieluchomajtki widnieje informacja, że osobą uprawnioną do ich wystawiania jest lekarz POZ lub felczer ubezpieczenia zdrowotnego. Pracując bez specjalizacji i nie będąc w trakcie specjalizacji, teoretycznie nie jesteś ani jednym, ani drugim. Praktycznie, prawdopodobnie jest to prawna nieścisłość, bo dalej wymienieni są też lekarze ze specjalizacjami z medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych i pediatrii (patrz definicja lekarza POZ), a dodatkowo każde zlecenie musi przejść wcześniej systemową weryfikację, która jest pozytywna również w przypadku zleceń wystawianych przez lekarza nie spełniającego definicji lekarza POZ. Dla bezpieczeństwa ustal kwestię z kierownictwem przychodni i zadbaj o odpowiedni zapis w umowie.
Chociaż powyższa lista jest długa, w praktyce (poza pogrubionymi pozycjami) rzadko spotkasz się z którąś z tych sytuacji.
Inną kwestią budzącą kontrowersje jest wystawianie recept dla seniorów oraz juniorów. Kwestię recept reguluje art. 43a. pkt 1 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dn. 27 sierpnia 2004 r.:
„Świadczeniobiorcom: 1) do ukończenia 18. roku życia, 2) po ukończeniu 65. roku życia – przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, ustalonym w sposób określony w ust. 2, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo…”
Reasumując, jeżeli udzielasz świadczeń medycznych w ramach POZ, możesz wystawiać recepty dla seniorów oraz juniorów. Nie musisz spełniać definicji lekarza POZ.
Warto zapoznać się z webinarem przygotowanym przez Federację Porozumienie Zielonogórskie we współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej. Ta zdalna prelekcja pomoże Ci usystematyzować wiedzę na temat zmian w ustawie refundacyjnej, które rozpoczęły etap bezpłatnych leków dla pacjentów 65+ i 18-.
Webinar: zmiany w ustawie refundacyjnej – bezpłatne leki dla pacjentów 65+ i 18-
Lekarze bez specjalizacji pracując w POZ, muszą świadomie balansować na linii między pełnieniem roli lekarza pierwszego kontaktu, a ograniczeniami wynikającymi z braku ustawowych uprawnień. Biurokracja i liczne obowiązki mogą stanowić wyzwanie, zwłaszcza w kontekście trudności związanych z dokumentacją i przestrzeganiem przepisów. Jednak znajomość swoich powinności oraz zrozumienie zarówno korzyści, jak i ograniczeń wiążących się z pracą w POZ, jest głównym aspektem sukcesu. Stałe doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy to klucz, aby zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę.
10 odpowiedzi na “Rola i obowiązki lekarza bez specjalizacji w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)”
Czyli jeśli pracuje w poz karty dilo wystawić nie mogę? Tak?
A co z receptami S i DZ?
W świetle art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego wydaje świadczeniobiorcy odpowiednio lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, albo lekarz udzielający świadczeń szpitalnych albo świadczeń w ramach programów zdrowotnych. W szczegółowych przepisach wskazano kim są ww. lekarze. Na podstawie analizy tych przepisów można więc stwierdzić, że lekarz udzielający świadczeń pod nadzorem nie jest lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, tym samym nie może wypisać karty DiLO.
Źródło: https://sip.lex.pl/pytania-i-odpowiedzi/czy-lekarz-pracujacy-pod-nadzorem-moze-wystawiac-karty-dilo-623286166
A co z receptami S i DZ?”.
Zgodnie z informacją na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/bezplatne-leki
Recepta może być wystawiona przez:
lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, w tym pediatrę oraz lekarza w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej. Czyli może to być lekarz pracujący pod nadzorem (ponieważ spełnia definicję lekarza udzielającego świadczeń z zakresu POZ w ramach umowy).
Czyli nie potrzeba do tego zawierać żadnej osobnej umowy z NFZ, tak? Na refundacje S i DZ. Gdzieniegdzie są w Internecie informacje, że trzeba podpisać na to osobny kontrakt, ale domyślam się że to nieaktualne informacje.
Nie ma takiej konieczności. W przypadku realizacji recept papierowych – istnieje System Numerowania Recept Lekarskich – SNRL, który umożliwia rezerwację numerów recept z dostępnych puli recept, ich wydruk oraz zarządzanie wydrukowanymi receptami. Natomiast dostępem do tego systemu i wydrukiem takich papierowych recept zajmuje się pracodawca.
Jak interpretować zasady dot. wystawiania zleceń na refundowane wyroby medyczne? Czy lekarze bez specjalizacji w POZ faktycznie nie powinni wystawiać takich zleceń ?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia z 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie uprawnionym do wystawiania zaopatrzenia na wyroby medyczne jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Definicje lekarza POZ znajdziemy natomiast w Ustawie z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej:
Lekarz POZ to lekarz, który:
1) posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
2) odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej albo
3) posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej albo
4) posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej,
z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo który wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, wybrany przez świadczeniobiorcę zgodnie z art. 9.
Tym samym lekarz pracujący pod nadzorem, a tak definiujemy lekarza niespełniającego kryteriów lekarza POZ nie może wystawiać zleceń na wyroby medyczne.
Cześć. A jak jest z opieką koordynowaną? Słyszałam że teraz lekarz POZ może kierować pacjenta na TK klatki jeżeli w badaniu RTG wyszły nieprawidłowości – czy takie uprawnienia ma też lekarz bez specki pracujący w POZ nie będący wg definicji lekarzem POZ (specjalista lub specjalizant w zakresie medycyny rodzinnej). Z góry dziękuję za odpowiedzi
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w załącznik numer 6 – Wykaz Świadczeń Opieki Koordynowanej Oraz Warunki Ich Realizacji możemy znaleźć informacje o wymaganiach personelu:
1) lekarz udzielający świadczeń w zakresie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Jest nim także lekarz pracujący pod nadzorem – tym samym może wystawiać skierowania na badania z budżetu opieki koordynowanej, realizować IPOM i przeprowadzać wizyty edukacyjne.
Co do skierowań na TK klatki piersiowej punkt brzmi następująco:
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawiać skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc po stwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu radiologicznym klatki piersiowej przy wskazaniach do pogłębienia diagnostyki.
Natomiast identycznie brzmi w przypadki skierowań na badanie gastroskopii i kolonoskopii, na które lekarz pracujący pod nadzorem może swobodnie skierowanie wypisać:
12. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawiać skierowanie na badania endoskopowe:
1) gastroskopia;
2) kolonoskopia.
Podsumowując – jako, że skierowanie na TK klatki piersiowej znajduje się w Części IV:
ŚWIADCZENIA MEDYCZNEJ DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ LUB DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ I NIEOBRAZOWEJ ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ ŚWIADCZEŃ LEKARZA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ,
w której znajdują się wszystkie badania laboratoryjne, obrazowe i endoskopowe, lekarz pod nadzorem zgodnie z realizacją świadczeń gwarantowanych, w naszej interpretacji, może takie skierowanie (przy występowaniu wskazań) wystawić.
Powyższa informacja nie stanowi porady prawnej, ani nie jest to oficjalne stanowisko oragnu odpowiedzialnego, jest to jedynie nasza autorska analiza zagadnienia.
Pozdrawiam
Czy jest gdzieś dostępna pełna lista zaświadczeń, których nie może wystawiać lekarz bez specjalizacji, nie będący w trakcie specjalizacji z rodzinnej?
Czy można wystawiać zaświadczenia dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, będąc lekarzem bez specjalizacji?
1. Niestety nie ma listy, jakich zaświadczeń nie może wypisywać lekarz pracujący pod nadzorem.
2. Tak, można takie zaświadczenie wystawić. Zgodnie z Rozporządzeniem to lekarz, pod którego opieką znajduje się pacjent wystawia zaświadczenie i nie jest sprecyzowane, że musi to być lekarz POZ: