fbpx

Jak prawidłowo wystawić e-ZLA –instrukcja krok po kroku

Instrukcja jak prawidłowo wystawić e-ZLA

Czym jest zwolnienie lekarskie i jak wygląda formularz e-ZLA?

Rozpoczynasz pracę w POZ. Udało Ci się zarejestrować w ZUS. Masz nadaną rolę lekarza na platformie PUE i ZUS-owski certyfikat. Chcesz wystawić swoje pierwsze L4. Jak to technicznie ugryźć? Jak długie zwolnienia wystawiać? Co zrobić w przypadku otrzymania pisma od ZUS?

To zależy. Dokument ZLA możesz wystawić przez platformę PUE albo przez program do obsługi poradni, na którym pracujesz.

Niezależnie od miejsca, w którym wystawiasz zaświadczenie, jest to bardzo intuicyjne. Należy po prostu wypełnić wymagane rubryki:

Jak wygląda formularz e-ZLA?

  1. Miejsce ubezpieczenia.

    Zaznacz jedną z opcji:
    • ZUS (ustawienie domyślne),
    • KRUS (w przypadku rolników),
    • inne w Polsce (np. w przypadku służb mundurowych),
    • w innym państwie.
  1. Identyfikator pacjenta.

    Domyślnie PESEL. W razie braku nadanego numeru klikamy odpowiednie pole i dalej posługujemy się serią i numerem paszportu pacjenta.
  1. Wybór płatników, dla których zostaną utworzone zaświadczenia.

    Lista płatników, u których pacjent jest zgłoszony do ubezpieczenia, pojawi się automatycznie. Należy sprawdzić poprawność danych. Jeśli nie są zgodne ze stanem faktycznym, możesz łatwo dodać płatnika samodzielnie. Pacjent musi podać Ci tylko jego numer NIP. Jeżeli wystawiasz zwolnienie dla osoby po ustaniu zatrudnienia, zaznaczasz odpowiednie pole obok nazwy pracodawcy.
  1. Informacje o niezdolności do pracy.

    Jeżeli zaświadczenie wystawiane jest z powodu choroby, wypełniasz tylko zakres dat, kiedy pacjent pozostaje niezdolny do pracy. Uzupełniasz kod ICD-10 i zaznaczasz wskazanie lekarskie (chory musi leżeć – kod 1, może chodzić – kod 2).

    Zaznaczenie prawidłowego wskazania jest istotne w razie kontroli ZUS.

    Początek okresu zwolnienia nie może przypadać na okres wcześniejszy, niż 3 dni przed datą jego wystawienia. Jeśli zaznaczysz wcześniejszą datę, pojawi się pole, w którym należy szczegółowo objaśnić, dlaczego to robisz.

    W informacjach dotyczących niezdolności do pracy opcjonalnie możesz zawrzeć informacje na temat czasu hospitalizacji. Dotyczy to głównie zaświadczeń wystawianych przez lekarzy pracujących w szpitalach. Dodatkowo, w razie konieczności, jesteś w stanie wybrać jeden z
    pięciu kodów literowych:
    A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed tą przerwą. Wypełnia się automatycznie, jeśli zastosujesz ten sam kod ICD-10 co na poprzednim zwolnieniu.
    B – niezdolność do pracy w okresie ciąży.
    C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu.
    D – niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą.
    E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą, która powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, w przypadku choroby, której okres wylęgania się jest dłuższy niż 14 dni.

    Kiedy zaświadczenie wystawiane jest z powodu opieki nad chorym członkiem rodziny, w przypadku sprawowania jej nad dzieckiem, zaznaczasz którego podopiecznego dotyczy. Jeżeli opieka ma dotyczyć osoby dorosłej, pojawi się nowe pole, w którym trzeba zaznaczyć informację odnośnie stopnia pokrewieństwa i datę urodzenia osoby, nad którą będzie sprawowana. Poza tym system w obu przypadkach poprosi nas tylko o podanie zakresu dat nieobecności w pracy.

    Ważne: długość zwolnienia przysługującego na opiekę nad dzieckiem, jest uzależniona od jego wieku. Do ukończenia przez dziecko 14 roku życia, rodzicowi przysługuje 60 dni zwolnienia w roku. Po 14 roku życia – 14 dni lub 30 dni, jeśli jest niepełnosprawne. Okresy zwolnienia nie sumują się w razie posiadania większej ilości dzieci.

    Na opiekę nad dorosłymi członkami rodziny przysługuje łącznie 14 dni zwolnienia.
  1. Adres pobytu ubezpieczonego w czasie trwania niezdolności do pracy.

    Ostatnie pole do wypełnienia. Ważne w kontekście ewentualnej kontroli. Zapytaj pacjenta, czy adres podany w systemie jest właściwy.

I już. Szczegółowa instrukcja wystawiania zwolnienia krok po kroku, jest dostępna tutaj:
krok po kroku. Wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) – kreator dla lekarza (zus.pl)

Kontrola ZUS po wystawieniu e-ZLA?

Teoretycznie, ZUS może przeprowadzić kontrolę każdego zwolnienia, w dowolnym czasie. Może ona polegać na przeprowadzeniu wizyty osobistej przez lekarza orzecznika w miejscu, wskazanym w trakcie wystawiania zwolnienia (dlatego ważne, żeby podany adres był prawidłowy) lub w innej lokalizacji na podstawie dokumentów pozyskanych z różnych źródeł (np. postów w mediach społecznościowych).

W rzeczywistości rzadkością są kontrole przeprowadzane w weekendy oraz w ciągu pierwszych 33 dni trwania zwolnienia.

W razie rażących nieprawidłowości w naszych zwolnieniach, możemy stracić prawo do ich wystawiania na okres do 1 roku. Większy problem będziemy mieć, jeśli nieprawidłowości polegają, np. na przyjmowaniu korzyści majątkowych.

Pismo od ZUS, po wystawieniu e-ZLA.

Wszystko zleży od treści pisma. Najczęściej ZUS zwraca się z prośbą o przesłanie materiałów ułatwiających przeprowadzenie postępowania odnośnie zasadności wystawienia zwolnienia. Organy rentowe mają uprawnienie do żądania udostępnienia dokumentacji medycznej w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem. Jeżeli ZUS wystąpi z takim wnioskiem, podmiot leczniczy musi mu ją wydać i nie może pobrać za to opłaty.

Podsumowanie.

Wystawianie zwolnienia jest proste i intuicyjne. Okres jego trwania powinien pokrywać się z niezdolnością pacjenta do pracy. Może trwać i kilka miesięcy, jeżeli stan chorego faktycznie tego wymaga. Wystawianie zaświadczenia powinno być prawidłowo udokumentowane i poprzedzone osobistą oceną stanu pacjenta (lekarz może udzielać świadczeń także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności – teleporad). Kontrole zwolnień przez ZUS, poza ewidentnymi przewinieniami, rzadko wiążą się z poważnymi konsekwencjami dla lekarzy. Ale jeśli mimo wszystko obawiasz się kontroli – ryzyko jej przeprowadzenia wzrasta wraz z długością trwania zwolnienia.

Żródło:

  1. https://www.prawo.pl/zdrowie/l4-wystawiane-podczas-teleporad-kontrola-zus,518719.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *