fbpx

Przetrwały moczownik

przetrwały moczownik, grafika tytułowa

Dotychczas zdrowa, 30-letnia pacjentka zgłosiła się do przychodni z powodu ropnego wycieku z pępka od około 3 dni. Kobieta nie gorączkowała i nie zgłaszała innych objawów. Uraz (w tym przekłucie pępka) negowała. Nie przyjmowała leków na stałe.

W badaniu przedmiotowym pacjentka w stanie ogólnym dobrym, wydolna krążeniowo-oddechowo. Obecna ropna wydzielina w pępku, poza tym skóra bez zmian. Perystaltyka prawidłowa. Brzuch miękki, bolesny w śródbrzuszu oraz podbrzuszu, bez oporów patologicznych. Objaw Blumberga słabo dodatni. Objaw Goldflama obustronnie ujemny. 

Z racji powyższych odchyleń wywiad rozszerzono o konkretne objawy dyzuryczne. Choć pacjentka je zanegowała, to przypomniała sobie, że oddaje różowy mocz.

Wysunięto podejrzenie zakażenia moczownika. Z uwagi na dobry stan ogólny i brak wykładników ogólnoustrojowego stanu zapalnego, lekarz specjalista med. rodzinnej wdrożył klindamycynę 300 mg 3x/d z probiotykiem. Pacjentkę poinformowano jednak (i odnotowano ten fakt w dokumentacji medycznej), że w razie nasilenia dolegliwości musi niezwłocznie udać się na SOR.

Po tygodniu pacjentka ponownie przyszła do przychodni informując, że wizyta na SOR okazała się konieczna. W szpitalu potwierdzono obecność przetrwałego moczownika oraz utrzymano wdrożoną antybiotykoterapię. Pacjentka otrzymała skierowanie na badanie TK celem kwalifikacji do operacyjnego usunięcia przetrwałego moczownika.

Co to jest moczownik?

Moczownik jest strukturą, która w życiu płodowym łączy szczyt pęcherza moczowego z pępkiem, a po porodzie przekształca się w więzadło pępkowe pośrodkowe.

Jak się objawia przetrwały moczownik?

Dolegliwości wynikające z obecności przetrwałego moczownika (wyciek moczu z pępka czy zakażenie) ujawniają się zwykle w pierwszych miesiącach życia

Manifestacja przetrwałego moczownika u nastolatków i dorosłych może obejmować krwiomocz, dolegliwości bólowe podbrzusza, objawy dyzuryczne, wyciek moczu z pępka (pacjent zgłaszający „potliwość pępka”) oraz guzy podbrzusza.

Powikłania związane z przetrwałym moczownikiem

Jako najczęstsze powikłanie uznaje się zakażenie moczownika, które potencjalnie może zagrażać życiu pacjenta

W przypadku przetrwałego moczownika należy mieć na uwadze następujące kwestie:

  • wyciek moczu z pępka u noworodka płci męskiej może współistnieć z zastawką cewki tylnej, a u dorosłego mężczyzny z przerostem gruczołu krokowego,
  • u osoby dorosłej niejednorodny, zwapniały guz w okolicy szczytu pęcherza moczowego może być nowotworem moczownika (niestety najczęściej złośliwym).

Postępowanie w przypadku stwierdzenia przetrwałego moczownika

U noworodków obserwuje się duży odsetek spontanicznych regresji moczownika. W związku z tym operacja jest leczeniem z wyboru wyłącznie w zaawansowanych wadach oraz w wieku późniejszym.

Źródło:

  1. Ultrasonografia kliniczna — moczownik (eduson.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *