fbpx

Bon na zasiedlenie w Polsce – czy lekarz po stażu podyplomowym może go otrzymać?

Grafika – Bon na zasiedlenie

Bon zasiedleniowy to forma wsparcia finansowego, udzielana przez państwo osobom bezrobotnym. O ile może to zabrzmieć dość nierealnie dla lekarza, zapewniam Was, że otrzymanie takiego bonu jest możliwe i całkowicie zgodne z prawem. W poniższym artykule przedstawię kryteria, które należy spełnić, aby otrzymać taką pomoc finansową.

Cel i charakterystyka bonu zasiedleniowego.

Celem przyznawania bonu na zasiedlenie jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, zachęcenie ich do podjęcia pracy. Wsparcie polega na przyznaniu jednorazowego świadczenia, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia, które w II kwartale 2023 r. wyniosło 7005,76 zł (Komunikat Prezesa GUS z dnia 9 sierpnia 2023 r.).

Kryteria otrzymania bonu.

O bon zasiedleniowy mogą starać się osoby przed 30. rokiem życia, których pensja będzie wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie ustawowe w Polsce oraz z tego tytułu będą podlegać ubezpieczeniom społecznym. Zatem niezależnie od tego czy planujesz podjąć pracę w ramach założenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy umowy o pracę, spełnisz to kryterium. Koniecznością jest także, aby miejsce przyszłej pracy znajdowało się nie mniej niż 80 km od miejsca dotychczasowego zamieszkania lub czas dojazdu i powrotu z pracy wynosił minimum 3 godziny dziennie. Warunkiem otrzymania takiej pomocy jest również utrzymanie zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy

Procedura ubiegania się o bon.

W celu otrzymania bonu zasiedleniowego należy złożyć odpowiedni wniosek w powiatowym urzędzie pracy, właściwym dla twojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. Przykładowy wniosek można pobrać ze strony internetowej, np. https://poznan.praca.gov.pl/dokumenty-do-pobrania. Pamiętaj jednak, że wzór dokumentu może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami, dlatego odwiedź stronę internetową tego, w którym będziesz ubiegać się o bon. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i otrzymaniu informacji o jego statusie należy podpisać umowę ze starostą.

UWAGA!

  • Ze składaniem wniosku nie należy zwlekać – każde starostwo ma ograniczony budżet na wypłatę bonów zasiedleniowych. Może zdarzyć się tak, że mimo spełnienia kryteriów, dodatek nie zostanie przyznany. 
  • Po otrzymaniu bonu na zasiedlenie w ciągu 30 dni konieczne jest dostarczenie do urzędu pracy dokumentów świadczących o podjęciu zatrudnienia w miejscu spełniającym wyżej wymienione wymagania.
  • W przeciągu 8 miesięcy od daty otrzymania bonu należy także przedstawić dokumenty potwierdzające utrzymanie zatrudnienia przez okres minimum 6 miesięcy.

Konsekwencje niewywiązania się z umowy. 

Niedotrzymanie warunków umowy wiąże się z koniecznością zwrotu całości świadczenia lub jego części, proporcjonalnej do okresu wykonywanej pracy. 

Przykład:

Michał, który pochodzi z Bydgoszczy, właśnie kończy staż podyplomowy w Poznaniu i tam też chce rozpocząć specjalizację. Zameldowany jest w swoim rodzinnym mieście. Ma umowę do 31 października, a pełne PWZ otrzyma dopiero w połowie listopada. Oznacza to, że przez okres około 2 tygodni, jeżeli staż był jego jedyną pracą, będzie bezrobotny. Rejestruje się więc z początkiem listopada w urzędzie pracy w swoim rodzinnym mieście przez portal https://www.praca.gov.pl/. Następnie składa wniosek o bon i zaraz po jego pozytywnym rozpatrzeniu cieszy się z dodatkowych 10 915,96 zł na swoim koncie (wysokość świadczenia może być zróżnicowana w zależności od urzędu pracy). Od tej kwoty nie odprowadzamy podatku, w całości należy do Nas.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących tego zagadnienia możecie znaleźć tutaj:

https://psz.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/bon-na-zasiedlenie


22 odpowiedzi na “Bon na zasiedlenie w Polsce – czy lekarz po stażu podyplomowym może go otrzymać?”

    • Jest to zależne od organizacji pracy w danym urzędzie. Zadzwoń i zapytaj kiedy zbiera się komisja decydująca o przyznaniu bonu. Ja miałem sporo szczęścia i udało mi się załatwić sprawę w 5 dni, także mając 2 tygodnie zdecydowanie warto spróbować :).

  1. Wniosek o bon trzeba składać w miejscu zameldowania czy można to miejscu zamieszkania? Studiuję w Warszawie a na staż planuję iść do Rzeszowa. Z mojego rodzinnego miasta jest mniej niż 80 km (może na te 3h dojazdu się załapię, ale nie wiem czy łatwo to udokumentować) więc raczej z rodzinnego miasta bonu nie dostanę.
    We wszystkich dokumentach i poradnikach niby jest napisane „80 km od aktualnego miejsca zamieszkania”, ja de facto mieszkam od tych 6 lat w Warszawie, od 3 lat pracuję tu, mam podpisaną umowę zlecenie. Tylko w dalszych częściach jest tłumaczone to tak, jakby jednak chodziło o miejsce zameldowania.

    • Zgodnie z art. 66n. – [Bon na zasiedlenie] – Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy: ,,Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej (…)”. Oczywiście ogólne zasady są wspólne dla wszystkich urzędów pracy, jednak pomiędzy poszczególnymi placówkami mogą istnieć drobne rozbieżności. Najlepiej umówić się na osobiste spotkanie z doradcą lub skontaktować się z nim telefonicznie i zapytać na jakich warunkach możliwe jest ubieganie się o bon w danym urzędzie. Z naszego osobistego doświadczenia: my byliśmy zameldowani w miejscowości, w której znajduje się urząd pracy, do którego aplikowaliśmy o bon. Jednak nigdzie nie jest napisane bezpośrednio o miejscu zameldowania, a jedynie o miejscu zamieszkania. Warto zaznaczyć, że jeśli dotychczasowe miejsce zamieszkania różni się od adresu zameldowania, to powinniśmy móc udowodnić, że faktycznie mieszkamy we wskazanej lokalizacji. Jeśli na Twojej umowie zlecenie znajduje się adres warszawski, posiadasz dokumenty potwierdzające wynajem mieszkania bądź pokoju to nie będzie stanowić to żadnego problemu. Dodatkowo pamiętaj, że taki bon przysługuje osobie bezrobotnej, dlatego wcześniej konieczne jest rozwiązanie umowy zlecenie i zarejestrowanie się w odpowiednim urzędzie pracy. Czy udało nam się rozwiać Twoje wątpliwości? 😉 Pozdrawiamy!

  2. Dzień dobry,
    Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym bonu zasiedleniowego. Obecnie jestem studentką VI roku kierunku lekarskiego. Zameldowana jestem w Gdańsku od maja 2023 roku, jednak mieszkam tu od września 2018 roku. Obecnie mam 28 lat. Planuję podjąć staż podyplomowy na terenie miasta Łodzi od października bieżącego roku (miasta oddalone są od siebie >80km). Chciałabym zapytać, czy spełniam kryteria do ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w związku z planowaną zmianą miejsca zamieszkania i podjęciem stażu podyplomowego w Łodzi.

    Drugie pytanie studia kończę w czerwcu 2024, staż podyplomowy rozpoczynam 1.10.2024. Czy na okres tych kilku miesięcy muszę rejestrować się jako osoba bezrobotna?

    Z góry dziękuję za udzielenie informacji w tej sprawie.

    • Dzień dobry! Według nas jak najbardziej spełniasz kryteria wymagane do przyznania bonu, jednak decyzja zależna jest od powiatowego urzędu pracy i środków, którymi dysponuje on w danym roku. Odpowiadając na drugie pytanie – tak, aby uzyskać go konieczne jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna oraz dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności z tego wynikających. Czasem będzie to konieczność stawienia się na spotkaniu z doradcą zawodowym, innym razem możesz zostać poproszona o uzupełnienie testów określających Twoje kompetencje w zakresie obsługi komputera. Mam nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości.

  3. Dzień dobry, w tym roku kończę kierunek lekarski, od października tego roku idę na staż podyplomowy. Czy mogę ubiegać się o taki bon przed stażem podyplomowym czy dopiero po zakończeniu stażu ? Z góry dziękuję za odpowiedź

    • Dzień dobry! Jeśli jesteś tegoroczną absolwentką i planujesz rozpoczęcie stażu podyplomowego w październiku, to jak najbardziej możesz ubiegać się o uzyskanie bonu na zasiedlenie przed jego rozpoczęciem. Pamiętaj jednak o warunkach, które są konieczne do jego przyznania m.in. odległość miejsca pracy od dotychczasowego adresu zamieszkania, a także odpowiedni wiek. Szczegółowe informacje znajdziesz w treści naszego artykułu. Czy jeszcze w jakiś sposób możemy Ci pomóc?

  4. Jeśli chodzi o złożenie wniosku po 6. roku studiów na kierunku lekarskim, a przed stażem – kiedy najlepiej go złożyć? Jeśli dobrze rozumiem to od chwili otrzymania bonu w ciągu 30 dni należy złożyć dokument potwierdzający rozpoczęcie pracy na stażu?

    • Dzień dobry! Tak, w ciągu 30 dni od podpisania umowy o przyznaniu bonu na zasiedlenie, w odpowiednim urzędzie pracy należy przedstawić umowę o pracę, potwierdzającą rozpoczęcie stażu. Możesz wykorzystać do tego również platformę ePUAP. Jeśli chodzi o kryterium czasowe to po ukończeniu studiów można zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Następnie, w zależności od danego UP, ustalane są spotkania z doradcą zawodowym i przeprowadzane testy kompetencji np. obsługi komputera. Wtedy możesz określić, że nie potrzebujesz pomocy w szukaniu pracy i zrobisz to na własną rękę. Możesz również otwarcie powiedzieć, że interesuje Cię ubieganie się o bon na zasiedlenie. Wówczas doradca powinien udzielić wszelkich koniecznych informacji związanych z formalnościami, jakich dopełnić trzeba w danym urzędzie. Czy jest jeszcze jakaś kwestia, która budzi Twoje wątpliwości?

      • Dziękuję za odpowiedź!
        Mam jeszcze jedno pytanie – czy po uzyskaniu bonu należy zmienić miejsce zameldowania czy wystarczy samo potwierdzenie rozpoczęcia pracy w innym mieście?

        • Po uzyskaniu bonu na zasiedlenie nie ma konieczności zmiany adresu zameldowania. Najważniejsze jest, aby na umowie o pracę znalazł się zapis, że twoim miejscem zamieszkania jest nowa miejscowość, do której się przeprowadziłaś. Pamiętaj, że musi być oddalona od dotychczasowego miejsca zamieszkania o 80 km lub dojazd z dotychczasowego miejsca zamieszkania do nowego miejsca pracy zajmuje co najmniej 3 godziny.

  5. Dzień dobry,
    czy jeśli zaczynam staż podyplomowy w październiku, to czy wystarczy jeśli zarejestruję się jako bezrobotna dopiero początkiem września i wtedy będę starać się o przyznanie bonu na zasiedlenie? Czy można zarejestrować się jako bezrobotny mając już przyznane miejsce stażowe i wiedząc, że od października zaczyna się pracę?

    Pozdrawiam

    • Dzień dobry! Jako osoba bezrobotna należy zarejestrować się w takim momencie, aby czasu starczyło na dopełnienie wszystkich formalności związanych z procedurą przyznania bonu na zasiedlenie. Najlepiej nawiązać bezpośredni kontakt z urzędem pracy, w którym zamierzasz ubiegać się o to świadczenie. Jako osoba bezrobotna możesz zarejestrować się po studiach, w momencie ubiegania się o miejsce stażowe, ale przed podpisaniem umowy o pracę. Oczywiście warunkiem uzyskania takiego statusu jest brak posiadania zatrudnienia.

  6. Wracam na staż do Poznania, blisko miejsca zameldowania, ale na studiach (gdzie też mam 3-letnią umowę zlecenie) mieszkałem przez 6 lat na Śląsku. Czy spełniam kryteria?
    Wszyscy dookoła mówili o zameldowaniu, ale teraz widzę że formalnie jest napisane zdres zamieszkania, lub/i poprzedniej pracy
    Pozdrawiam

    • W dzienniku ustaw znajdziemy następujący zapis: „Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia (…)”. Jednak niektóre urzędy pracy, celem zarejestrowania się jako osoba bezrobotna, wymagają złożenia oświadczenia o miejscu zameldowania. Najlepiej skontaktować się z właściwym urzędem pracy i zapytać, jakie dokładnie dokumenty są konieczne do uzyskania statusu osoby bezrobotnej.

    • Dzień dobry! Wszystko zależy od tego czy wcześniej pracowałeś/aś, w oparciu o jaką umowę i przez jak długi okres czasu. Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem przysługującym osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku. To właśnie ten punkt jest kluczowy, ponieważ prawo do zasiłku przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację przepracowała 365 dni i otrzymywała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Jeśli wybierasz się na staż prosto po studiach, podczas których przez ostatnich 18 miesięcy nie byłeś/aś zatrudniony/a lub Twój pracodawca nie odprowadzał składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy przez pełne 365 dni, bądź też zarabiałeś/aś mniej niż pensja minimalna, to taki dodatek nie będzie Ci przysługiwał. Warto zaznaczyć tutaj, że osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która nie przekroczyła wieku 26 lat i posiada status ucznia lub studenta, nie podlega ubezpieczeniom w ZUS-ie. Oznacza to, że zleceniodawca nie zgłasza jej do ubezpieczeń ani społecznych, ani zdrowotnych, co z automatu skreśla możliwość ubiegania się o zasiłek, a tym samym o dodatek aktywizacyjny.

    • Umowa powinna podlegać ubezpieczeniom społecznym, co może być spełnione również w przypadku umowy zlecenie. Z uwagi na pewne rozbieżoności w regulaminach urzędów, najlepiej dypytać w docelowym miejscu składania wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *