W praktyce lekarskiej niemal codziennie spotykamy się z „nietypowymi” prośbami, skłanianiem do zrobienia wyjątku lub odstąpienia od procedur. W związku z tym bardzo istotna jest znajomość zasad podyktowanych nam przez NFZ.
Pacjent spoza listy aktywnej danego ośrodka POZ.
W przypadku, gdy zgłasza się pacjent zamieszkały poza gminą, w której znajduje się Twój ośrodek oraz nie jest to gmina sąsiadująca z nią i jest to uzasadnione wskazaniami medycznymi (np. nagłe pogorszenie się stanu zdrowia) powinniśmy przyjąć danego pacjenta. Przy zaznaczeniu odpowiedniej procedury NFZ zapłaci za wizytę takiego pacjenta.
Pozostali pacjenci (zamieszkali na terenie gminy w której znajduje się Twój ośrodek lub z nią sąsiadującej) zobowiązani są do zgłoszenia się do przychodni w której złożyli deklarację, bądź mogą złożyć deklarację w Twoim ośrodku.
Warto zaznaczyć, że w miejscach Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej nie ma rejonizacji. Podkreślamy, że w tym przypadku miejsce zamieszkania pacjenta nie ma znaczenia.
Pacjent widniejący w systemie eWUŚ jako nieubezpieczony, który twierdzi że ma prawo do świadczeń.
W tym przypadku pacjent powinien podpisać oświadczenie o przysługującym mu prawie do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W sytuacji, gdyby okazało się, że pacjent złożył nieprawdziwe oświadczenie, lekarze POZ nie ponoszą żadnych konsekwencji finansowych związanych z wypisywaniem recept takiemu pacjentowi.
Pacjent nieubezpieczony.
Jeśli pacjent deklaruje, że jest nieubezpieczony i nie posiada żadnego potencjalnego tytułu do ubezpieczenia (np. nie uczy się, nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy, nie posiada członka rodziny zobowiązanego do zgłoszenia) może zostać przyjęty jedynie prywatnie.
Pacjent z kartą EKUZ.
Leczenie takiego pacjenta funkcjonuje na zasadach podobnych jak dla pacjenta ubezpieczonego spoza naszej listy. Pacjent musi okazać się ważną kartą EKUZ, nie może to być leczenie planowe i musi wynikać ze względów medycznych.
Pacjent z Ukrainy.
Z dniem 12 marca 2022 roku weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy (z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022). Umożliwia ona obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, na takich samych zasadach jak ubezpieczeni obywatele Polski.
Więcej informacji na ten temat z naszym artykule!
Źródła:
- https://www.lexlege.pl/ustawa-o-swiadczeniach-opieki-zdrowotnej-finansowanych-ze-srodkow-publicznych/
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/na-urlopie-do-lekarza
- https://www.nfz-lodz.pl/dla-swiadczeniodawcy/dlaswiadczeniodawcow/7656-poz-udzielanie-swiadczen-pacjentom-spoza-listy-zadeklarowanych-pacjentow
- https://www.nfz-szczecin.pl/vtt5i_news_1076_zmiany_w_dostepie_do_podstawowej_opieki_zdrowotnej_ndash_od_12_stycznia_2017_roku.htm
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/co-zrobic-gdy-ewus-wyswietli-nas-na-czerwono/
- https://www.nfz-rzeszow.pl/swiadczeniodawcy/aktualnosci/podstawowa-opieka-zdrowotna/komunikat-dotyczacy-nieubezpieczonych-w-poz,art709/
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-obywateli-panstw-ueefta-w-polsce-/